KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kpss Puanları Nasıl Hesaplanıyor? Detaylı Örneklerle Anlatım!

Kamu Personel Seçme Sınavı ya da bilinen adıyla KPSS, ülkemiz genelinde yapılan ve her yıl milyonlarca kişinin geleceğini doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileyen bir sınavdır. Böylesine büyük bir kitlenin akademik ya da mesleki geleceğini birinci dereceden etkileyen KPSS’ye dair en çok araştırılan ve merak edilen sorulardan birisi de KPSS puan hesaplama sisteminin nasıl çalıştığıdır. Bir başka şekilde ifade edilecek olursa KPSS’ye dair en çok sorulan soru; “KPSS puanı nasıl hesaplanır?” sorusudur. Gelin bu yazıda hep beraber bu KPSS puanı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını öğrenelim.

KPSS Puanları Nasıl Hesaplanır?

KPSS, birkaç farklı disiplinden oluşan bir sınavdır ve bunun doğal bir sonucu olarak puan hesaplama formülleri KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan türleri olmak üzere farklılık gösterir. KPSS puan hesaplama aşamasında bu farklılıkların detayına inmeden önce genel geçer hesaplama formülüne göz atalım…

KPSS puanı hesaplanması hususunda genel geçer yapılan ve hesaplanan belli başlı şeyler ve izlenen belli adımlar vardır.

KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? 2019 KPSS puanı nasıl hesaplanır? - Eğitim Haberleri
  • Genel yetenek (GY), genel kültür (GK) ve eğitim bilimleri (EB) test türlerinde adayın yanlış cevap sayısı dörde bulunur. Adayın bu testler için vermiş olduğu doğru cevap sayısından az önce elde edilen sayılar çıkarılır ve adayın neti, bir başka deyişle, ham puanı bulunur.
  • Ham puan olarak da bilinen “net” kavramına ait standart sapma ve aritmetik ortalamalar hesaplanır.
  • Yukarıda bulunan bilgiler çerçevesinde:

10 * [(Net – Aritmetik Ortalama) / Standart Sapma] + 50 ile adayın standart puanı hesaplanır.

Bulunan bu standart puan yardımı ile her bir KPSS testi için ayrı ayrı “ağırlıklı standart puan” (ASP) hesaplanır. Şimdi gelin birkaç puan türü içi ASP örneği görelim.

KPSS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayın!

KPSS P1 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS P1, genel yetenek testinin % 70, genel kültür testinin ise %30 etkilediği bir puan türüdür. Bu bağlamda KPSS P1 puan hesaplama, aşağıdaki şekilde yapılır…

(Adayın genel yetenek neti * 0.7) + (Adayın genel kültür neti * 0.3) + 40

Yukarıdaki formülden hareketle örnek bir KPSS P1 puan türü hesaplaması yaparak KPSS puanı nasıl hesaplanır sorusuna daha net bir cevap verelim.

Farz edelim ki KPSS’ye girmiş bir adayın genel yetenekten 20 ve genel kültürden 10 neti var. Bu adayın KPSS P1 puanı nasıl hesaplanır?

20 * 0.7 + 20 * 0.3 + 40 = 14 + 6 + 40 = 60… Bu adayımızın KPSS P1 puanı 60 olarak hesaplanır.

KPSS P2 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS P2 puan türünde testlerin sonuca etkisi arasındaki fark, KPSS P1 puan türüne kıyasla nispeten daha azdır zira KPSS P2 puan türünde genel yetenek testi yüzde 60 etkiye sahipken genel kültür testinin etkisi yüzde 40’tır. Bu bağlamda, KPSS P2 puanı, bu yüzdeler dikkate alınarak hesaplanır.

Share This Post

Post Comment