KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2020

KPSS Önlisans puan hesaplama için hazırlanmış bu sayfamızda KPSS puan hesaplamanızı önlisans puanı üzerinden yapabilirsiniz. KPSSP93 puan hesaplama online.

KPSS ÖNLİSANS PUAN HESAPLAMA 2020

Doğru Yanlış Net
*Genel Yetenek: (60)
*Genel Kültür: (60)
* Zorunlu Alanları Doldurmalısınız!

KPSS Önlisans Puan Hesaplama

KPSS önlisans sınavı 2 senede bir yapılmaktadır ve çift haneli senelerde yapılmaktadır. Bu sene de yapılacak olan önlisans sınavı hakkında bilinmesi gereken temel bilgilere aşağıda yer verdik.

Sınavda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri uygulanacaktır. KPSS Önlisans Sınavının süresi 130 dakika olacaktır. Testler adaylara bir kitapçık hâlinde verilecek ve bir cevap kâğıdı kullanılacaktır. Testlerin içeriğine ilişkin bilgiler Tablo-1’de verilmiştir. DHBT, tek oturumda yapılmakta ve cevaplama süresi 60 dakika olacaktır.

TABLO-1 KPSS’DE UYGULANACAK TESTLERİN KAPSAMLARI

Genel Yetenek – Yaklaşık Ağırlığı %50

1) Sözel Bölüm

Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

2) Sayısal Bölüm

Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

Genel Kültür – Yaklaşık Ağırlığı %50

 1. Tarih
  1. Osmanlı Öncesi Türk Devletleri Tarihi (Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)
  2. Osmanlı Tarihi (XIII. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)
  3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (XX. yüzyıl başından XX. yüzyılın ortalarına kadar, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Türkiye tarihinde yaşanan siyasal, sosyal, ekonomikve kültürel gelişmeler)
  4. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (XX. yüzyılın başlangıcından günümüze kadar Dünyada; İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadarTürkiye’de yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)
 2. Türkiye Coğrafyası
  1. Türkiye’nin fiziki özellikleri
  2. Türkiye’nin beşerî özellikleri
  3. Türkiye’nin ekonomik özellikleri
 3. Temel Yurttaşlık Bilgisi
  1. Hukuk başlangıcı
  2. Anayasa
  3. İdare
 4. Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular

KPSS ÖNLİSANS PUAN HESAPLAMA TÜRLERİ

        KPSS PUAN TÜRLERİ     GENEL YETENEK     GENEL KÜLTÜR DHBT-1 DHBT-2
KPSSP93 0,50 0,50    
KPSSP123 0,15 0,15 0,30 0,40
 • İlgili testte en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar için puan hesaplanmayacaktır.
 1. ADAYLARIN İNTERNET ORTAMINDA YAPABİLECEKLERİ İŞLEMLER

Adaylar; kılavuz bilgilerine, sınavlar ve başvurular ile ilgili duyurulara ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr internet adresinden erişeceklerdir. Ayrıca; başvuru işlemini tamamladıktan sonra, https://ais.osym.gov.tr, https://sonuc.osym.gov.tr adreslerine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle giriş yapabileceklerdir. Yukarıda belirtilen internet adreslerinde adayların yapabileceği başlıca işlemler şunlardır:

 1. Bireysel başvuru hakkı olan adaylar için internet aracılığıyla bireysel başvuru yapma
 2. Başvuru işlemi sonrasında başvuru kayıt bilgilerini görme
 3. ÖSYM’nin   belirleyeceği   tarihlerde,   sınava   ilişkin   bilgiler   ile   kimlik   ve   iletişim   bilgilerini değiştirme/güncelleme
 4. Eğitim  bilgilerini  ve  diploma  notu/puanı  bilgilerini  öğrenme,  varsa  engel  durumu  bilgilerini görme/inceleme
 5. Sınava Giriş Belgesi edinme
 6. Sınav/yerleştirme sonuç bilgilerini öğrenme
 7. Tercih yapma
 8. Cevap kâğıdını görüntüleme
 9. Evrak referans numarası alma ve şifresini değiştirme

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılan bilgi değişiklikleri, ilgili sınavın güncelleme sayfasından yapıldığı takdirde ilgili sınav ile ilgili işlemlere yansıtılır. Profilim sayfasından yapılan değişiklikler ilgili sınava yansıtılmaz.

SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

KPSS önlisans puan hesaplama
KPSS önlisans puan hesaplama

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Bu yazımız Önlisans sınavına hazırlanan değerli adaylarımızın deneme sınavlarından aldıkları puanları öğrenebilmek için hazırlanmış olup ÖSYM sonuçlarıyla uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.

KPSS Önlisans Deneme Sınavları

Önlisans deneme sınavlarını buradan indirebilirsiniz.

KPSS diğer puan türlerinde puan hesaplama yapmak için gidebilirsiniz.

KPSS Önlisans puanı nasıl hesaplanır?

Kısaltmalar KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı ASP : Ağırlıklı standart puan X : ASP dağılımının ortalaması S : ASP dağılımının standart sapması B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

2020 KPSS Önlisans sınavı ne zaman

KPSS Önlisans sınavı 18 Ekim 2020 tarihinde yapılacak.

2020 KPSS Önlisans başvuruları ne zaman?

KPSS Önlisans başvuruları 12-25 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacak. Geç başvuru tarihi 8-9 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacak.

2020 KPSS Önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Önlisans sonuçları 12 Kasım 2020 tarihinde açıklanacak. Sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. kimlik no ve şifrenizle öğrenebilirsiniz.

KPSS Önlisans sınav başvurusu nereden yapılıyor?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı () ve eğitim bilgisi bulunan (*) adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapacaktır.

Post Comment