KPSS Ortaöğretim Sınavı Nedir? Kimler Girebilir?

KPSS Ortaöğretim Sınavı Nedir? Kimler Girebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da bir başka deyişle KPSS, her yıl milyonlarca kişinin girdiği ve tek düze olmayan bir sınavdır. Yani KPSS’nin birçok türü vardır. Bahsi geçen bu KPSS çeşitlerinden birisi de KPSS ortaöğretim sınavıdır. Peki KPSS ortaöğretim sınavı nedir? KPSS ortaöğretim sınavına kimler girebilir. Gelin bu yazıda bu soruların hepsinin cevabını öğrenelim.

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans nedir? 2 yıllık KPSS sınavına kimler girebilir? – Sözcü Gazetesi

KPSS Ortaöğretim Sınavı Nedir?

KPSS ortaöğretim başvuruları ne zaman? KPSS ortaöğretim başvuruları nasıl yapılır? KPSS ortaöğretim sınavına kimler girebilir? - Haber

KPSS ortaöğretim sınavı, ortaöğretim mezunu olan yani lise öğrenimi tamamlamış ve lise diplomasını almış adayların girebileceği bir KPSS türüdür. KPSS ortaöğretim sınavına lise mezunu adaylar, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi memurluk kontenjanlarına atanabilmek amacıyla girerler. Şimdi gelin KPSS ortaöğretim sınavı hakkında sıkça sorulan soruları detaylı bir şekilde tek tek cevaplayalım.

KPSS Oratöğretim Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayın

KPSS Ortaöğretim Sınavının İçeriği Nedir?

KPSS ortaöğretim sınavı, 120 sorudan oluşan bir testi kapsayan bir KPSS türüdür. KPSS ortaöğretim sınavının içerdiği 120 soru; Türkçe, matematik, coğrafya, vatandaşlık, güncel bilgiler ve tarih testlerinden oluşmaktadır.

KPSS Ortaöğretim Sınavı Ne Zamanlar Yapılır?

Bir KPSS türü olan KPSS ortaöğretim sınavı, çift senelere denk gelmek suretiyle 2 yılda bir yapılan bir sınavdır. “Çift seneler” kavramını daha net açıklamak gerekirse KPSS ortaöğretim sınavı; 2012, 2014, 2016, 2018 gibi yıllarda yapılmış bir sınavdır.

KPSS Ortaöğretim Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS ortaöğretim sınavına kimlerin girebileceği ya da kimlerin giremeyeceği yıllardır merak konusudur ve bu sorunun cevabı sıkça aranır. Bu bağlamda sırasıyla KPSS ortaöğretim sınavına kimlerin girebileceğini ve kimlerin giremeyeceğini açıklamakta fayda var.

KPSS ortaöğretim sınavına kimlerin girebileceği ile başlayalım…

KPSS ortaöğretim sınavına:

  • 11. sınıfta (lise 3) olan bir lise öğrencisi girebilir.
  • 12. sınıfta (lise 4) olan bir lise öğrencisi girebilir.
  • Liseden mezun olmuş ama sonrasında herhangi bir üst derece eğitim diploması olmayan “sadece lise mezunu” olarak adlandırılan adaylar girebilir.
  • Üniversiteyi kazanmış, başlamış ve yabancı dil hazırlık sınıfında olan adaylar girebilir
  • Üniversitede herhangi bir önlisans ya da lisans programında okuyan bir öğrenci, lisans KPSS ve önlisans KPSS’ye başvurmamış olmak şartıyla girebilir.

KPSS Ortaöğretim Sınavına Kimler Giremez?

  • Önlisans mezunları
  • Lisans programı mezunları
  • Master ya da doktora yapmış kişiler
  • Önlisans KPSS ya da Lisans KPSS’ye girmek için başvuru yapmış kişiler

KPSS ortaöğretim sınavına giremezler…

Share This Post

Post Comment