KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir? Önlisans Nedir?

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir? Önlisans Nedir?

ÖSYM himayeleri altında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da halka arasında bilinen adıyla KPSS, her yıl milyonlarca insanın girmek için başvuru yaptığı bir sınavdır. Bu denli fazla sayıda insanı etkileyen KPSS; kendi içinde KPSS lisans, KPSS önlisans ve KPSS ortaöğretim gibi alt dallara ayrılmaktadır. Adayların girmek için başvuru yapabileceği KPSS türlerinden birisi de haliyle KPSS önlisans sınavıdır. Peki KPSS önlisans nedir? KPSS önlisans sınavına kimler girebilir? Haydi gelin bu soruların cevabını öğrenelim.

KPSS önlisans başvuru son tarihi nedir? KPSS başvuru ücreti ne kadar 2020 | Gündem Haberleri

KPSS Önlisans Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayın

KPSS Önlisans Nedir?

Adından da gayet açık bir şekilde anlaşılabileceği üzere KPSS önlisans sınavı, Türkiye Cumhuriyet üniversitelerinin önlisans programlarının herhangi birinde öğrenim görmüş ya da görmekte olan adaylara hitap eden bir KPSS türüdür. Üniversitelerin önlisans programlarında öğrenim görmüş ya da öğrenim hayatına devam eden adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarında yer almak gayesiyle KPSS önlisans sınavına girerler. Tıpkı KPSS ortaöğretim sınavında olduğu gibi çift yıllarda olmak kaidesiyle 2 yılda bir düzenlenmeye devam eden KPSS önlisans sınavı hakkında merak edilen ve haliyle de sıkça sorulan sorular vardır. Bu sorulardan herhangi biri hiç şüphesiz ki “KPSS önlisans sınavına kimler girebilir?” sorusudur. Gerçekten de KPSS önlisans sınavına kimler girebilir? Haydi gelin bu soruyu yanıtlayalım.

KPSS önlisans geç başvuru tarihi nedir 2020? KPSS önlisans geç başvuru ücreti ne kadar, hangi bankalara yatırılacak? - Son Dakika Haberler Milliyet

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir?

Diğer tüm KPSS türlerinde olduğu gibi 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir sınav olan KPSS önlisans sınavı, 120 sorudan oluşan (60 soruluk genel kültür testi ve 60 soruluk genel yetenek testi olmak üzere toplam 120 sorudan oluşan), 130 dakika süre verilen bir sınavdır.

Peki bu sınava yani KPSS önlisans sınavına kimler girebilir?

KPSS Önlisans kimler girebilir?

  • Herhangi bir üniversitesinin önlisans programının 2. sınıf öğrencisi olan bireyler girebilir.
  • Herhangi bir üniversiteden ön lisans mezunu olmuş yani ön lisans diplomasına sahip olan bireyler girebilirler.
  • Önlisans programından mezun olup hali hazırda herhangi bir lisans eğitimine yani lisans programına devam edenler girebilir.

Share This Post

Post Comment